top of page
Готуємося до ЗНО

Зовнішнє незалежне оцінювання - процес визначення рівня навчальних досягнень випускників загальноосвітніх навчальних закладів установами, що є незалежними від загальноосвітніх та вищих навчальних закладів. В Україні з метою здійснення ЗНО був створений Український центр оцінювання якості освіти та 8 регіональних центрів.

     Запровадження ЗНО відбувається з метою забезпечення конституційних прав громадян на рівний доступ до якості освіти, утвердження справедливості в державі, сприяння інтеграції України в Європейський освітній простір. Запропоновані зміни в освітній галузі в країні відбуваються з метою визначення об'єктивного рівня навчальних досягнень учнів, здійснення перевірки відповідності знань, умінь, навичок випускників ЗНЗ вимогам навчальних програм середніх навчальних закладів, оцінки ступеня підготовленості учнів до подальшого навчання у вищих навчальних закладах.

      

     Зовнішнє незалежне оцінювання є:

- зовнішнім, оскільки процедура відбувається на базі спеціально підготовлених пунктів тестування і виключає можливість оцінювання навчальних досягнень учнів у своєму навчальному закладі;

- незалежним, бо здійснюється організацією, яка не залежить і не підпорядкована ЗНЗ і ВНЗ, хоч тісно співпрацює з ними;

- об'єктивним, оскільки ставить однакові вимоги та забезпечує рівні умови всім учасникам ЗНО в Україні;

- прозорим, бо забезпечує можливість спостереження з боку громадськості за дотриманням усієї процедури.

      

     У практиці ЗНО з різних предметів використовують наступні форми тестових завдань:

  • завдання закритої форми, з варіантами відповідей на вибір:

- з однією правильною відповіддю;
- з кількома правильними відповідями;
- завдання на встановлення відповідності (логічні пари);
- завдання на встановлення правильної хронологічної чи логічної послідовності;

  • завдання відкритої форми:

- з короткою відповіддю;

- з розгорнутою відповіддю.

Поради учням  Волохівського НВК   у підготовці до ЗНО:

  • ознайомтеся з офіційними нормативними документами та матеріалами, що описують процедуру тестування з біології;

  • доберіть навчальну літературу для підготовки до ЗНО: "Зовнішнє оцінювання з біології. Інформаційні матеріали", шкільні підручники, посібники, довідники та словники, збірки тестових завдань з біології, розв'язники задач. Раджу користуватися, тільки тими виданнями, що рекомендовані МОН України, Інститутом педагогіки АПН України, Українським центром оцінювання якості освіти;

  • визначте мету свого навчання;

  • вчіться працювати самостійно;

  • повторюйте навчальний матеріал, систематизуйте його, робіть необхідні записи та періодично виконуйте тести;

  • візьміть участь у пробному тестуванні;

  • цікавтеся матеріалами тестування на сайті Українського центру оцінювання якості освіти за адресою: http://testportal.gov.ua

 

Практичні рекомендації щодо відповідей на тестові завдання з біології

                  Які типові помилки допускають учні? Перш за все - це відповідь не на всі завдання. Запам'ятайте, потрібно давати відповіді навіть на питання, відповіді на які невідома. 

                  Ще одна причина помилок - неуважне прочитання питання, на яке дані варіанти відповідей. Будьте уважні, коли читаєте питання.

                    Крім цього, часто учні можуть давати правильну відповідь на одне питання в тому випадку, коли там є кілька відповідей (наприклад, під час встановлення відповідності термінів і понять), або наводити кілька правильних відповідей у випадку, коли є лише одна (у завданнях з вибором одного варіанта відповіді).

                Як відповідати на тестові завдання? Зазвичай відповіді на тестові питання особливих труднощів не викликають. Або учень знає правильну відповідь і тоді він відмічає її, або не знає і тоді не відмічає або відмічає навмання. Але навіть у цьому випадку є маленькі нюанси. Наприклад, правильним буде давати відповіді на всі питання, навіть на ті, відповіді на які учень не знає. Це пов’язано з тим, що кількість відповідей обмежена й існує не така вже й мала вірогідність випадково відмітити правильну відповідь. Так, якщо відповідей на кожне з питань по чотири, а питань усього двадцять, то, відповідаючи навмання, можна отримати в середньому п’ять вірних відповідей (25%).

                Слід відзначити, що досить часто на тестові питання легше відповідати, використовуючи метод виключення, тобто відкидаючи варіанти, що є безумовно невірними. Часто після відкидання подібних неправильних відповідей залишається лише одна – вона і є вірною.

                Відповіді на тести зі встановленням відповідності між поняттями або термінами або розташуванням наведених варіантів у певному порядку потребують у  першу чергу логічного мислення. Всі вони містять достатньо інформації для правильної відповіді, й основна проблема полягає в тому, щоб цю потрібну інформацію в них знайти. Найкращим способом підготовки до відповіді на такі питання є практичне розв’язання якомога більшої кількості подібних завдань. Саме такий спосіб розвитку логіки мислення, як показує практика, є найкращим. Крім того, у розв’язанні задач такого типу, як і для тестів з вибором одного вірного варіанта відповіді, непогано зарекомендував себе метод виключення неправильних відповідей.

                 І ще одна порада - під час відповіді на тестові питання обов'язково потрібно контролювати час власних відповідей. У нормі для відповіді на одне питання з вибором одного варіанта відповіді потрібно 0,5 хвилини. Для деяких питань цього цілком досить, але деякі потребують більшого часу. У цьому випадку їх краще пропустити і відповідати на них у кінці, бо занадто довгі роздуми можуть призвести до того, що ви не встигнете дати відповіді на всі питання.

                   Контролюйте себе та свої емоції. Я впевнена, що ви впораєтеся.

 

Напередодні ЗНО:

- Багато хто вважає: для того щоб повністю підготуватися до іспиту, не вистачає всього однієї, останньої перед цим ночі. Це неправильно. Ти вже втомився, і не потрібно себе перевтомлювати. З вечора перестань готуватися, прийми душ, погуляй. Виспись, щоб прокинутися з відчуттям "бойового" настрою. Адже іспит - це своєрідна боротьба, у якій потрібно показати свої можливості й здібності.

- У пункт здачі іспиту слід з'явитися без запізнення, краще за півгодини до початку тестування. При собі потрібно мати запрошення, паспорт і кілька (про запас) капілярних або гелевих ручок з чорним чорнилом.

- Якщо в школі холодно, не забудь тепло одягнутися, адже ти будеш сидіти на іспиті 3 години.

- На початку тестування вам повідомлять необхідну інформацію (як заповнювати бланк, якими буквами писати, як вказати номер зошита тощо). Будь уважний! Від того, як уважно дотримуватимеш правил, залежить правильність відповіді.

- Виправлення у бланку відповідей украй небажані. Якщо все-таки виправлення неминучі, то пам'ятай, що їх можна робити тільки в завданнях типу А, використовуючи резервні поля.

- У процедурі заповнення бланків можливі деякі зміни, про які обов'язково проінформують.

- Під час отримання результатів тестування маєш право ознайомитися з перевіреною роботою і, якщо не згоден з оцінкою, можеш подати апеляцію в апеляційну комісію.

.

Посилання на тести:

ЗНО з хімії: особливості тесту 2019 року

Тест зовнішнього незалежного оцінювання з хімії у 2019 році складається із завдань трьох форм: завдань з вибором однієї правильної відповіді, завдань на встановлення відповідності («логічні пари»), завдань відкритої форми із короткою відповіддю.

Загальна кількість завдань тесту з хімії – 52, на їх виконання учасникам буде відведено 150 хвилин.

За вибором випускника результат виконання завдань сертифікаційної роботи може бути зарахований як державна підсумкова атестація з хімії.

Максимальна кількість тестових балів, яку можна набрати, правильно виконавши всі завдання сертифікаційної роботи, - 80.

ФОРМИ ТЕСТОВИХ ЗАВДАНЬ

Завдання з вибором однієї правильної відповіді. Завдання складається з основи та чотирьох варіантів відповіді, з яких лише один правильний. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання вибрав і позначив відповідь у бланку відповідей А.

Тест містить 36 завдань цієї форми (№1-36), що будуть оцінені в 0 або 1 бал: 1 бал, якщо вказано правильну відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або вказано більше однієї відповіді, або відповіді на завдання не надано.

Завдання на встановлення відповідності. Завдання складається з основи та двох стовпчиків інформації, позначених цифрами (ліворуч) і буквами (праворуч). Виконання завдання передбачає встановлення відповідності (утворення «логічних пар») між інформацією, позначеною цифрами та буквами. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання встановив відповідність і зробив позначки на перетинах рядків (цифри від 1 до 4) і колонок (букви від А до Д) у таблиці бланка відповідей А.

Тест містить 6 завдань цієї форми (№37-42), що будуть оцінені в 0, 1, 2, 3 або 4 бали: 1 бал – за кожну правильно встановлену відповідність («логічну пару»); 0 балів за будь - яку «логічну пару», якщо зроблено більше однієї позначки в рядку; 0 балів за завдання, якщо не вказано жодної правильної відповідності («логічної пари»), або відповіді на завдання не надано.

Завдання відкритої форми з короткою відповіддю. Неструктуроване завдання складається з основи та передбачає розв’язування задачі. Завдання вважається виконаним, якщо учасник зовнішнього незалежного оцінювання, здійснивши відповідні числові розрахунки, записав, дотримуючись вимог і правил, кінцеву відповідь у бланку відповідей А.

Тест містить 10 завдань такого типу (№43-52), що оцінюються в 0 або 2 бали: 2 бали, якщо вказана правильна відповідь; 0 балів, якщо вказано неправильну відповідь, або відповіді на завдання не надано.

Розв’язання завдань у чернетці не перевіряються і до уваги не беруться.

 

Додаткові матеріали та обладнання під час виконання тесту з хімії не використовуються. Для допомоги абітурієнту в тестових зошитах із хімії будуть надруковані допоміжні таблиці: "Періодична система хімічних елементів Менделєєва", "Розчинність основ, кислот, амфотерних гідроксидів і солей у воді", "Ряд активності металів".

При підготовці до складання тесту зверніть увагу на програму зовнішнього незалежного оцінювання з хімії, що призначена для проведення тестування з хімії, а також визначає обсяг вимог до знань та умінь з кожного розділу і теми.

Матеріал програми ЗНО розподілено на чотири тематичні блоки:

"Загальна хімія",

"Неорганічна хімія",

"Органічна хімія",

"Обчислення в хімії", які в свою чергу розподілено за розділами і темами.

Програму для проведення зовнішнього незалежного оцінювання з хімії розроблено на основі чинних навчальних програм з хімії для 7-9 класів та 10-11 класів загальноосвітніх навчальних закладів.

bottom of page